História školy

Projekt protidrogovej prevencie

CIEĽ projektu:

Využívať potenciál odborníkov a ďalšie zdroje spoločnosti na podporu boja proti drogám, fajčeniu, alkoholizmu ako účinnej zdravotnej výchovy.

koordinátor protidrogovej prevencie na škole

Ing.Anna Gibová

Hlavné úlohy:

* Zdôrazniť význam primárnej prevencie drogových závisloti

*prostredníctvom ponuky alternatív (najmä spektra výtvarných činnosti) prispieť k posilňovaniu zdravého životného štýlu bez drog

* na princípe rovesníckeho pôsobenia posilňovať hodnotový systém deti a orientáciu v smere správania

* pôsobiť na vytváranie aktívneho protidrogového postoja

* budovanie schopnosti drogu odmietnuť

Pokračovať v Koncepcii drogových závislosti, ktorá vychádza z Národného programu boja proti drogám a zo stratégie prevencie kriminality.

* V školskom poriadku sme vymedzili opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí. O týchto opatreniach informujeme priebežne rodičov.

*Pravidelne informujeme rodičov o preventívnych aktivitách školy, o možnostiach pomoci ohrozeným deťom a o činnosti preventívnych, poradenských a iných odborných zariadení.

I.Podprojekt:Podpora nefajčenia v škole

Týždeň aktivít za zdravý spôsob života

1.deň: Práca v skupinách - Prečo človek fajčí

2.deň: Kriminalita v našom meste, okrese-beseda s odborníkom PZ

3.deň: Alkohol a spoločnosť

4.deň: Popularita a úspešnosť

5.deň: Sexualita, Aids a drogy - Nenič svoje múdre telo ( besedy, scénky, vlastné maľovanie, kvízy, súťaže, výstrižky z tlače, čitanie knihy, pracovné zožity)

II.Podprojekt: Týždeň aktivít- "Každý deň nie droga"-Šport

Týždeň boja proti drogám 26.jún

1.deň: Turistika do prírody

2.deň: Cvičenia na školskom ihrisku, športová olympiáda

3.deň: Loptové hry - basketbal, volejbal, prehadzovaná

4.deň: Plávanie v školskom bazéne, pri vodopádoch

5.deň: Plavecké preteky - Neptuniáda

III.Podprojekt: Všetko pre svoje zdravie

október - marec: besedy s odborníkmi so ŠZÚ: MUDr.Babinskou, MUDr.Šafranovou, s OPPP: PhDr.Koľajom,Šafranom, PaedDr.Artimom, Mgr.Fekovou,Ing.Ševcom - PZ, p.Hrebeňákovou - POS

5.ročníky - Drogy v mojom okolí, ako povedať drogám nie

6.ročníky - Študenti a drogy

7.ročníky - Ochorenia a drogy, yávislosť a smrť

8.ročníky -  Drogy ohrozujú zdravie a život

9.ročníky -  Kriminalita a drogy, kradnutie, väzenie

február:

Pre žiakov 8. a 9.ročníkov je každoročne zabezpečná účasť žiakov na súdnom pojednávaní na Okresnej  prokuratúre vo Svidníku s besedou na tému: Nápravno-výchovný ústav pre maloletých do 15 rokov, mladistvých do 18 rokov.

"SKOK DO RAJA" premietanie videokazety o drogách pre žiakov 6.ročníkov

Účasť žiakov 5.-9.ročníkov na okresnej súťaži výtvarných prác ŠZÚ: Drogy nebezpečenstvo života, Drogy a ľudské telo.

apríl:

V týždni Svetového Dňa zdravia:

* každý deň si zabehnúť na ihrisku

* 1 vyučovaciu hodinu plávať v bazéne

* turistická vychádzka na 1 vyučovacej hodine

* v triedach ovocno-zeleninové párty

IV.Podprojekt:

V spolupráci s Centrom poradensko - psychologických služiab vo Svidníku sa realiyuje od septembra 2002 projekt "Povedz to priamo" s protidrogovou tematikou pre žiakov 7.b triedy - 11 stretnutí. Vedúca projektu Mgr.Slávka Feková- CPPS Svidník

V. Podprojekt:

ZO PZ vo Svidníku zabezpečila pre žiakov 5.c triedy celoročný projekt (1-krát týždenne-v piatok) stretnutia s nadstražmajstrom Chochoľákom na tému: