- Výchovné poradenstvo
- Informácia k prijímaciemu konaniu na SŠ
- Plán práce výchovného poradcu na školský rok 2022/2023
- Usmernenie k prijímaciemu konaniu na SŠ pre školský rok 2022-23
- Termíny konania prijímacích skúšok pre školský rok 2022-23
- Informácie o SŠ
- Zakladne informacie T5_2023
- Zakladne informacie T9_2023
- Ako si vybrať povolanie
- Tvorba preventívneho programu
- Šikanovanie a jeho formy
- Prevencia a riešenie šikanovania
- Test pre žiakov ZŠ - výber SŠ
Plán práce výchovného poradcu na školský rok 2022/2023
PLÁN PRÁCE VÝCHOVNÉHO PORADCU
NA ŠKOLSKÝ ROK 2022/2023
Výchovné poradenstvo je zamerané na riešenie osobnostných, vzdelávacích a sociálnych potrieb žiakov. Výchovný poradca poskytuje žiakom odborný servis, spolupracuje so špeciálnym pedagógom školy, s odbornými zamestnancami poradenských zariadení. Pracuje podľa ročného harmonogramu práce, ktorý obsahuje trvalé a termínované úlohy. Plán práce výchovného poradcu vychádza zo Sprievodcu školským rokom 2022/2023, zo štátneho a školského vzdelávacieho programu, z hlavných úloh plánu práce školy, analýzy činnosti v školskom roku 2021/2022 a základných pedagogických dokumentov. Činnosť výchovného poradcu metodicky usmerňuje CPPPaP.
TRVALÉ ÚLOHY
- Systematicky zvyšovať úroveň poznatkov v oblasti VP.
- Získavať informačné a metodické materiály pre poradenskú prácu so žiakmi.
- Sledovať adaptáciu žiakov 1. a 5. ročníka, monitorovať zmeny v správaní žiakov. Zisťovať klímu v triedach a vytvárať priaznivú klímu v škole.
- Spolupracovať s vedením školy, triednymi učiteľmi a rodičmi pri riešení výchovno-vzdelávacích problémov, realizovať individuálne a skupinové pohovory s problémovými žiakmi, ktorí porušujú školský poriadok, vyskytlo sa u nich záškoláctvo či náznaky šikanovania. Z týchto pohovorov vypracovať písomný záznam a navrhnúť opatrenia, resp. podniknúť ďalšie kroky.
- Usporadúvať besedy v 1. – 9. ročníku v spolupráci s CPPPaP vo Svidníku.
- Pravidelne kontrolovať schránku dôvery. Uskutočňovať opatrenia na zamedzenie a eliminovanie šikanovania zo strany spolužiakov. Prostredníctvom dotazníkov zisťovať, či sa v triedach nevyskytuje šikanovanie. Ak áno, riešiť vzniknutú situáciu v spolupráci s triednymi učiteľmi, zákonnými zástupcami, vedením školy a CPPPaP vo Svidníku.
- Metodicky pomáhať učiteľom pri výchove a vzdelávaní žiakov, koordinovať spoluprácu rodiny a školy. Dbať o to, aby sa rodičia dozvedeli včas o problémoch svojho dieťaťa.
- Spolupracovať s CPPPaP vo Svidníku a špeciálnym pedagógom v prípade žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami žiakov, žiakov s poruchami správania.
- Podľa potreby pomôcť pri vypisovaní charakteristiky žiakov.
- Napomáhať žiakom pri riešení osobnostného, osobného, vzdelávacieho a profesijného vývinu a orientácie. Venovať pozornosť žiakom, ktorí boli v minulosti problémoví.
- Uskutočňovať akcie venované problematike predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
- Uskutočňovať akcie venované problematike predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
- Úzko spolupracovať po línii učiteľ – rodič – psychológ.
- Doplňovať kabinet literatúrou, časopismi, aktuálnymi informáciami v oblasti metodickej a informačnej o možnostiach štúdia na stredných školách.
- Aktualizovať nástenku.
- Aktuálne informovať žiakov a rodičov o možnosti ďalšieho štúdia, zaregistrovať zmeny záujmov.
- Aktuálne informovať žiakov a rodičov o možnosti ďalšieho štúdia, zaregistrovať zmeny záujmov, v tomto školskom roku aj na online rodičovskom združení.
- Zúčastňovať sa na dňoch otvorených dverí stredných škôl v našom regióne.
- Pri práci čerpať námety z odporúčaných internetových stránok, program PROFORIENT, elektronickú pomôcku KomposyT dostupnú na www.komposyt.sk – zdroje informácií, poradenské hry. K profesionálnej orientácii žiakov využívať informácie, ktoré sú na tento účel zverejnené na www.profsme.sk v rámci výstupov národných projektov „Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a práca s talentami“ a „Rozvoj stredného odborného vzdelávania“.
- Zúčastňovať sa porád a školení výchovných poradcov, zvyšovať profesijné kompetencie výchovného poradcu prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania, účasťou na národných projektoch, odborných seminároch a konferenciách.
- Poskytovať žiakom informácie o dobrovoľníctve ako jednom zo spôsobov získavania a rozvoja nových zručností, kompetencií a skúseností, ktoré môžu prispieť k ich informovanému rozhodnutiu sa pre určité povolanie alebo k výberu ďalšieho študijného zamerania.
- K profesijnej orientácii žiakov ZŠ je potrebné nadväzovať a prehlbovať spoluprácu a väzby medzi ZŠ, SOŠ a zamestnávateľmi, venovať osobitnú pozornosť približovaniu možností systému duálneho vzdelávania a ostatných foriem odborného vzdelávania a prípravy v technických odboroch vzdelávania žiakom a ich zákonným zástupcom.
- V rámci kariérového poradenstva spolupracovať so zamestnávateľmi za účelom efektívneho usmernenia žiakov základných škôl pri ich profesijnej orientácii a výbere budúceho povolania.
- Využívať informácie o aktuálnej ponuke učebných miest pre nasledujúci školský rok v systéme duálneho vzdelávania zverejnenej na www.potrebyovp.sk a www.dualnysystem.sk.
- Využívať materiály zverejnené na http://www.minedu.sk/vychovne-psychologicke-a-specialnopedagogicke-poradenstvo/.
- Testovania žiakov deviateho a piateho ročníka ZŠ – príprava na testovanie, organizácia a hodnotenie.
- Zaznamenávať výsledky monitorovania zameraného na zisťovanie hodnotovej orientácie žiakov a prijímať k prípadným negatívnym zisteniam adekvátne opatrenia, vrátane kontroly ich plnenia.
- Výchovný poradca vystupuje v úlohe koordinátora testovania (e-testovanie, Komparo žiakov 8. a 9. ročníka a Celoslovenského testovanie T5-2023 a T9-2023), pričom využíva program ŠVS Testovanie žiakov ZŠ.
PREVENCIA RIZIKOVÉHO SPRÁVANIA
- Pri realizácii preventívnych činností školy sa odporúča spolupráca centrami poradenstva a prevencie, ktorá by mala byť vnímaná ako integrálna súčasť školských aktivít.
- Podporovať zapájanie sa PZ a OZ a mládeže do akreditovaných vzdelávacích programov zameraných na prevenciu sociálno-patologických javov, protidrogovú prevenciu, prevenciu kriminality a odborných pracovísk poradenských a preventívnych služieb v regióne (kontakty na krajských koordinátorov prevencie Policajného zboru)
- Vopred preveriť ponúkané aktivity a programy prevencie (v prípade potreby aj na cirkevnom odbore Ministerstva kultúry SR a občianskom združení Integra - Centrum prevencie v oblasti siekt, ktorá sa venuje prevencii v oblasti zhubných kultov a siekt a pôsobenia psychickej manipulácie, s cieľom zabrániť poskytovaniu alebo sprístupňovaniu informácií, ktoré by mohli viesť k rôznym formám intolerancie.
- Poskytnúť rodinám žiakov, u ktorých sa vyskytli prejavy rizikového správania, stali sa obeťami násilia, prejavujú samovražedné sklony (či už v škole alebo doma), príp. majú iný problém, kontakt na regionálne centrá poradenstva a prevencie.
PREVENCIA ŠIKANOVANIA A KYBERŠIKANOVANIA
-
Monitorovať a odhaľovať negatívne javy v správaní žiakov a príznaky šikanovania využívaním rôznorodých diagnostických nástrojov; odhaľovať zdroje rizikového správania a sociálnopatologických javov a uplatňovať účinné prostriedky na ich elimináciu. Informovať bezodkladne zákonných zástupcov žiakov o výskyte problémového javu v správaní žiaka alebo zhoršenia jeho prospechu.
-
Zvyšovať u žiakov povedomie o trestnoprávnej zodpovednosti pri prejavoch šikanovania či iného rizikového správania a u PZ a OZ ich povedomie o trestnoprávnej zodpovednosti v prípade jej neriešenia v súlade so smernicou.
-
V súčinnosti so zariadeniami poradenstva a prevencie spolupracovať na programoch prevencie šikanovania a organizovať preventívne aktivity v danej oblasti.
-
Venovať zvýšenú pozornosť budovaniu pozitívnej klímy triedy, školy ako prevenciu šikanovania a iného rizikového správania sa žiakov
CELOSLOVENSKÉ TESTOVANIE ŽIAKOV ZŠ
Prehľad termínov Testovanie 9 (T9) a Testovanie 5 (T5) 2023
Testovanie
Termín
Predmet
Testovanie 9 riadny termín
22. 3. 2023 (streda)
matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra*
23. 3. 2023 (štvrtok)
slovenský jazyk a slovenská literatúra*, ukrajinský jazyk a literatúra**
Testovanie 9 náhradný
termín
4. 4. 2023 (utorok)
matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra*
5. 4. 2023 (streda)
slovenský jazyk a slovenská literatúra*, ukrajinský jazyk a literatúra**
Testovanie 5
17. 5. 2023 (streda)
matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra*
* základná škola s vyučovacím jazykom maďarským **základná škola s vyučovacím jazykom ukrajinským
-
Testovanie žiakov sa uskutoční z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra (okrem škôl s vyučovacím jazykom maďarským), maďarský jazyk a literatúra (v školách s vyučovacím jazykom maďarským) a z predmetov slovenský jazyk a slovenská literatúra (v školách s vyučovacím jazykom maďarským), ukrajinský jazyk a literatúra (v školách s vyučovacím jazykom ukrajinským).
-
Testovanie žiakov sa uskutočňuje podľa vzdelávacích štandardov Štátneho vzdelávacieho programu pre základné školy, vzdelávacích štandardov pre 1. – 4. ročník gymnázií s osemročným vzdelávacím programom a pre 1. ročník gymnázií s päťročným vzdelávacím programom Štátneho vzdelávacieho programu pre gymnáziá a sleduje ich obsahovú a výkonovú zložku.
-
Prihlasovanie žiakov na Testovanie 9 sa uskutoční v termíne 14. – 30. november 2022.
-
Testovanie žiakov sa uskutoční vo všetkých základných školách z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra (okrem ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským) a maďarský ́ jazyk a literatúra (v ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským).
-
Testovanie žiakov sa uskutočňuje podľa vzdelávacích štandardov pre 1. – 5. ročník štátneho vzdelávacieho programu pre prvý a pre druhý stupeň ZŠ a sleduje jeho obsahovú a výkonovú zložku.
-
Prihlasovanie žiakov na Testovanie 5 sa uskutoční v termíne 14. – 30. november 2022.
-
Informácie o Testovaní 5.
TERMÍNOVANÉ ÚLOHY
September
- Oboznámiť sa so Sprievodcom školským rokom 2022/2023.
- Vypracovať plán práce výchovného poradcu a dať na schválenie riaditeľke školy.
- Pripraviť potrebné informácie o jednotlivých stredných školách a dokumentáciu.
- Prihlásiť žiakov na e-testovanie podľa ponuky a záujmu vyučujúcich.
- Pripraviť zoznam žiakov 9. ročníkov a žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku v nižšom ročníku ako je deviaty.
- Zistiť predbežný záujem žiakov o SŠ. Aktualizácia programu Proforient, naplniť cez program Proforient dáta žiakov – vstupné doklady – a export z programu zaslať do príslušného ŠVS.
- Aktualizácia nástenky VP (aj na internetovej stránke školy), informácie o SŠ pre žiakov končiacich ZŠ, termíny T-9 a T-5, termíny prijímacích skúšok.
- Aktualizácia programu PROFORIENT.
Október
- V spolupráci s CPPPaP pripraviť žiakov 9. ročníka na testovanie COMDI.
- Skupinové rozhovory so žiakmi 9. roč. o možnostiach štúdia na SŠ, zaregistrovať ich zmeny pri voľbe povolania.
- Importovať do Proforientu anonymnú databázu pre simuláciu poradia – z internetu od 18.10.2022.
- Organizovať účasť žiakov 9. ročníka na DOD na základe pozvánok SŠ a na burze povolaní.
- Štúdium právnych predpisov a školskej legislatívy.
- E-testovanie podľa ponuky a záujmu vyučujúcich.
- V spolupráci s CPPPaP vo Svidníku zorganizovať besedy v jednotlivých triedach.
November
- Uskutočniť besedy žiakov 9. roč. s náborovými pracovníkmi SŠ.
- Testovanie COMDI.
- KOMPARO 2022 - skúšobné testovanie žiakov 8. a 9. ročníka. (podľa záujmu)
- Informovať o aktuálnych informáciách na štvrťročnej hodnotiacej poradu.
- E-testovanie podľa ponuky a záujmu vyučujúcich.
- Prihlásiť žiakov (zber podkladov) na T-5 a T-9 2023 v termíne 14. - 30. novembra 2022.
- V spolupráci s CPPPaP vo Svidníku zorganizovať besedy v jednotlivých triedach.
December
- Doručiť zber nových informácií do príslušných ŠVS – export z Proforientu.
- Konzultácie pre rodičov a žiakov podľa potrieb a záujmu – výchovné problémy, záškoláctvo, šikana.
- Individuálne konzultácie pre žiakov k podávaniu prihlášok.
- Účasť deviatakov na DOD organizovaných SŠ.
- Výsledky testovania COMDI.
- V spolupráci s CPPPaP vo Svidníku zorganizovať besedy v jednotlivých triedach.
Január
- Doručiť zber nových informácií do príslušných ŠVS – export z Proforientu do 13.1.2023.
- Importovať do Proforientu anonymnú databázu pre simuláciu poradia – z internetu od 17.1.2023.
- Informovať a usmerňovať zákonných zástupcov žiakov pri elektronickom vypĺňaní prihlášok prostredníctvom edupage. V prípade, že zákonný zástupca nemá prístup na internet, VP vyplní príhlášku na SŠ + ďalšie prílohy v písomnej podobe za prítomnosti rodiča.
- Aktualizácia nástenky VP.
- Výsledky e-testovania, KOMPARA, hodnotenie.
- V spolupráci s CPPPaP vo Svidníku zorganizovať besedy v jednotlivých triedach.
Február
- Účasť deviatakov na DOD organizovaných SŠ.
- Štúdium pedagogicko - psychologickej literatúry a nových informácií z oblasti pedagogiky a psychológie na internetových stránkach.
- Zaslať export informácií z proforientu do ŠVS – polročné známky všetkých žiakov. Aktualizovať záujem o všetky školy do 3.3.2023.
- Kompletizácia prihlášok na SŠ s talentovými odbormi.
- Príprava na T9-2023
- V spolupráci s CPPPaP vo Svidníku zorganizovať besedy v jednotlivých triedach.
Marec
- Importovať do Proforientu anonymnú databázu pre simuláciu poradia – z internetu od 7.3.2023.
- Beseda o šikanovaní.
- Zistiť záujem žiakov nižších ročníkov, ktorý navštevujú ZŠ deviaty rok, o ďalšie štúdium.
- Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi SŠ do 20.3.2023.
- T-9 2023 (riadny termín) – 22.3.2023.
- V spolupráci s CPPPaP vo Svidníku zorganizovať besedy v jednotlivých triedach.
Apríl
- T-9 2023 (náhradný termín) – 4.4.2023.
- Zaslať export informácií – stav podľa prihlášok na SŠ z Proforientu do ŠVS do 10.4.2023.
- Importovať do Proforientu anonymnú databázu pre simuláciu poradia – z internetu od 19.4.2023.
- 1. kolo 1. termín talentových skúšok a overenie zdravotnej spôsobilosti pre Stredné športové školy (2. fáza) od 28.4. – 3.5.2023.
- Príprava na testovanie T5 – 2023.
- Spracovať aktuálne informácie na hodnotiacu poradu za 3. štvrťrok.
- V spolupráci s CPPPaP vo Svidníku zorganizovať besedy v jednotlivých triedach.
Máj
- 1. kolo 1. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií) od 4.5.2023 – 5.5.2023.
- Importovať do Proforientu anonymnú databázu pre simuláciu poradia – z internetu od 5.5.2023.
- 1. kolo 2. termín prijímacích skúšok (vrátane osemročných gymnázií) od 5.5.2023.
- 1. kolo 2. termín talentových skúšok a overenie zdravotnej spôsobilosti pre stredné športové školy (2. fáza) od 11.5. – 15.5.2023)
- Odvolacie konanie po 1. kole prijímacích skúšok (aj talentové odbory) od 16.5.2023.
- Výsledky Testovania T9 – 2023, hodnotenie.
- T5 – 2023 – 17.5.2023.
- V spolupráci s CPPPaP vo Svidníku zorganizovať besedy v jednotlivých triedach.
Jún
- Zber záujmu žiakov 4. ročníkov o štúdium na gymnáziách s osemročným vzdelávacím programom od 1.6. – 15.6.2023.
- Sledovať zverejnenie konania druhého kola do 6.6.2023.
- 2. kolo prijímacích skúšok od 20.6. – 21.6.2023.
- Odvolacie konanie po 2. kole prijímacích skúšok od 21.6.2023.
- Vypracovanie štatistiky o prijatí, resp. neprijatí žiakov na SŠ.
- Informovať pedagogický kolektív na pedagogickej porade o rozmiestnení žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku.
- Výsledky Testovania T9 – 2023, hodnotenie.
- V spolupráci s CPPPaP vo Svidníku zorganizovať besedy v jednotlivých triedach.
- Sledovať zverejnenie zoznamu uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania na nenaplnený počet miest do 23.6.2023.
- Zistiť záujem žiakov 8. ročníka o štúdium na SŠ, naplniť cez program Proforient dáta žiakov – vstupné doklady – a export z programu zaslať do príslušného ŠVS do 7.7.2023.
- Vypracovanie štatistiky o prijatí, resp. neprijatí žiakov na SŠ.
- Informovať pedagogický kolektív na pedagogickej porade o rozmiestnení žiakov končiacich povinnú školskú dochádzku.
- Vypracovať Analýzu VP za uplynulý šk. rok 2022/23.
Vo Svidníku 20.09.2022 Vypracovala: Mgr. Martina Dzurová